Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital pazarlama nedir ? İşletmeniz için neden bu kadar önemli ?Günümüzde internet kullanımı sadece mail control etmekten çok daha fazlasını içeriyor.

Bu süreçte klasik alışkanlıkalrımız da toptan değişmeye başladı. Örneğin haberlerin artık internetten takip edilmesi gazete satışlarını oldukça etkiledi. Yada alışşverş için evden çıkmayarak sadece internet kullananların sayısı oldukça fazlalaşmaya başladı. Yada bankacılık işlemleri için bankaya gidip sıra beklemek yerine mobil cihazlar ile işlem yapmak bugünlerde çok daha popüler olmuş durumda. Her geçen gün hayatımızı internete taşımamız sayesinde internette geçen sürelerimiz de artmaya başladı. Dünyada 7,5 milyar insan var ve bunların 3,5 milyarının internete ulaşımı var. Bu rakamlar bize artık birşeylerin değiştiğini gösteriyor. Bizlerinde bu değişime olabildiğince hızlı adapte olmamız gerekiyor.

Hayatın bu kadar interete kaydığını düşünürsek, bir işletmenin de dijitalleşme sürecinin olmazsa olmazlar olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Yani günümüze İşletmenizin dijital varlığı olamak zorunda. İşletmenizin online olması yani dijital dünyada varlığını oluşturması birçok yenilik ve avantajı yanında getiyor. En önemli avantaj, artık  internete girip sizin işletmeniz gibi bir işletme araması yaptığında artık bulunma şansınız oluyor. Örneğin bir tekstil firmasısınız ve istanbulda mağazanız var. İnternete girip Istanbul tekstil diye arama yapıldığında sizinde arama sonuçlarında çıkma şansınız başlamış oluyor. Bu örnek gibi saysız fırsatı yanında getiriyor.

Dijital pazarlama nedir
Dijital pazarlama sayesinde işletmenizi dijital dünyaya açın .

İşletmenizi dijital dünya’ya açın.

Dijital pazarlama sayesinde, çok büyük reklam bütçeleri yerine çok daha mütevazi bütçelerle çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Dijital pazarlamanın getirdiği bir avantajda takip edilebilir raporlanbilir sonuçları alınamsıdır. Yani dijital dünyada yaptığınız her işlemin karşılığını öğrenebiliyor olmanızdır. Yani başka bir örnekle bir tv kanalına verdiğiniz bir Reklam olduğunu düşünelim. Reklamın girdiği dizi olduğunu düşünürsek sizin vereceğiniz para o dizinin izlenme oranına yani reytingine göre olacaktır. Ayrıca reklamınız o diziyi izleyen herkese gösterilecektir. Sizin işletmenize ihtiyacı olmayan insanlarada gösterilecektir.

Ancak dijital dünyada işler biraz daha değişik işliyor. Sayısız avantajlardan bahsetmiştim. Bunlardan bir tanesi de arama sonuçlarında gözükme. Örneğin cep telefonu satan bir işletmeniz var. Siz de bir Dijital Pazarlama Reklam Ajansı ile anlaştınız ve bir cep telefonu kampanyası yaptınız. Bu Reklam arama sonuçlarında sadece cep telefonu aratanlara gösterilecektir. Yani gerçekten sizin ürününüzü aratan yani o ürünle o anda ilgilenen kişilere gösterilecektir. Bu kampanyanın sonuçlarını da en hızlı şekilde raporlayabilirsiniz. Böylece bir sonraki kampanyada nelere daha fazla dikkat etmeniz gerektiğini daha iyi anlamış olursunuz.

Örnekleri çoğaltabiliriz. Mesela araba tamircisisiniz ve Ankara’da hizmet veriyorsunuz. İnternette sadece “Ankara araba tamircisi” şeklinde yapılan aramalara bulunabilir olabilirsiniz. Böylece Reklam bütçeniz de çok daha az olabilir. Yada işletmenizin dijital dünyada varlığı olduğunu düşünürsek, “yakınımdaki araba tamircisi” aramalarında da gözükmeniz çok olası.

Fark oluşturmak istiyorsanız, internette varlığınızı arttırın.

Daha önce de söylediğim gibi dijital pazarlama yani dijital dünya işletmeniz için sayısız avantaj sağlıyabiliyor. Bu saydıklarım sadece çok küçük bir alan, daha çok fazla dijital pazarlama yöntemleri mevcut. Burada önemli olan, işletmenizde iyi bir dijital pazarlama uzmanı olması. Ancak işletmeniz de bu şekilde bir çalışanınız yoksa profeyonel destek alabileceğiniz ajanslar devreye giriyor. Birçok alternatifi sizzler için çalışıyor ve projeler geliştiriyorlar. Çıkan raporları, istatistikleri inceliyor ve yeni stratejiler geliştiriyorlar. Böylece işletmenizin dijital dünyada ki varlığını sizin yerinize daha iyi hale getiriyorlar. İşletmeniz için çok doğru bir adım atın ve dijital dünyaya geçiş yapın.

AboutKadir Doğanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir