Dijital pazarlama uzmanlığı nedir , ne iş yapar .

admin Ocak 25, 2019 0 Comments

Dijital pazarlama uzmanlığı nedir ?

Dijital pazarlama uzmanlığı , işletmelerin dijital ortamlardaki faliyetlerini yürüten ve verimli sonuçlar alması adına verilere dayanarak analizler yapan uzman veya uzmanlardan kurulu bölümdür.

Dijital pazarlama uzmanlığı nedir ne iş yapar ?

Dijital pazarlarlama uzmanlığı işletmenin dijital ortama ilk varoluşlarını sağlayabilir yada yer aldıkları mecralarda daha verimli sonuçlar almasını sağlayabilir. Örneğin dijital ortamda hiç faliyette bulunmamış firmalar için işletme kaydını oluşturabilir , web sitesi yapabilir yada sosyal medya hesapları oluşturarak müşteriler ile interaktif bir iletişim sağlayabilir. İşletmelerin dijital faliyetleri mevcut ise daha verimli hale getirmek adına mevcut durumu analiz eder ve en uygun stratejileri belirlemeye çalışır. Mevcut websiteleri için analiz altyapılarını oluşturur, verileri kontrol ederek süreçleri anlık takip edilebilir hale getirir.

Dijital pazarlama uzmanı öncelikle işletmenin dijital tarafta nasıl bulunmak istediğini sorgular. Ürün mü satmak, farkındalık mı yaratmak veya kayıt formu mu almak gibi düşünceleri netleştirmesi gerekir ve bu doğrultuda işlemleri yürütür. Fırsat görülen durumlarda işletme tarafını haberdar ederek farklı alanlarda da işlem yapabilir. Örneğin e-ticaret yapmayan bir websitesinde sadece kayıt formu toplanıyor ve gelen formları müşteri hizmetleri arıyor, ürünlerini anlatıyor ve ürünü satmaya çalışıyor. Ancak bu süreç telefon gideri, çok fazla müşteri temsilcisi ihtiyacı gibi birçok maliyet gerektiren durumları beraberinde getirir. Bu yüzden e-ticarette faliyet yürütmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak için farklı reklam kampanyaları yürütebilir. Böylece sistemi daha otomatikleştirmiş ve müşteri için ihtiyaç anında karşısına çıkmış olabilir. Ayrıca işletmeye de karlılık açısından bir avantaj sağlamış olur.

Dijital pazarlama uzmanlığı veya dijital pazarlama uzmanı işletme için dijital platformlarda reklam kampanyaları yürüten kişi veya kişilerden oluşan birimdir. Belirli bir ürün için yada marka bilinirliğini arttırmak için kampanyalar yapar ve reklam işlemlerini yürütür. Örneğin google arama motorunda insanlar ihtiyacı olan ürünleri ararlar. işte burada dijital pazarlama uzmanı doğru arama kelimesini belirlemeli ve bu belirlenen kelime doğrultusunda arama motoru kampanyası planlayabilir. Böylece ürün aramak için belirlediği kelime yazıldığında markanızın ürünleri müşteri ile buluşturulur.

Ayrıca sürekli olarak trendleri kontrol etmesi , hizmet verdiğiniz sektördeki teknik gelişimleri kontrol etmesi gibi gereklilikleri de vardır. Ayrıca analiz çok önemli olduğu için sürekli iyileştirme felsefesini benimsemesi gerekir. Web siteniz için seo çalışmaları ile organik aramalarda da websitenizin çıkmasını sağlaması, rakip analizleri, açık ve güvenlik kontrolleri gibi aşamaları da atlamamalıdır. Özetle dijital pazarlama uzmanlığı , işletmenin dijital yüzünün liderliğini yapan kişi ve kişilerden oluşan birimdir.

Dijital pazarlama için daha fazla içerik istiyorsanız tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir