Dijital pazarlamaya nasıl başlanır ?

admin Ocak 24, 2019 0 Comments
dijital pazarlamaya nasıl başlanır

Dijital pazarlmaya nasıl başlanır

Dijital pazarlama günümüzde çok daha fazla önem arz eden bir konu olmaya başladı. Geleneksel reklamlarımızın yerini internet reklamları almaya başladı. 2016 yılında dünya genelinde internet için yatırılan reklam bütçeleri, tv için ayrılan bütçeyi geçmiş oldu. Bu artış aslında ne kadar önemli bir durum olduğuu gösteriyor. Dijital pazarlamaya nasıl başlanır konusu için makalemizi okumaya devam edin.

İşletmeler müşteri ile buluşmak ister, geleneksel olarak bir mağaza için önce mağaza yeri belirlenirdi ve işletmenizi fiziksel olarak açardınız. Sonrasında müşteri gelmesini bekler, bazı reklam faliyetlerinde bulunurdu. Örneğin broşür dağıtmak gibi. Sonra müşterilerin gelmesini beklerdiniz. Genellikle daha işlet caddeleri seçmek daha çok müşteri düşüncesini getiriyor ancak yanında yüksek giderlerde geliyor. İnternet ile birlikte durum değişmeye başladı. Örneğin artık çok daha fazla müşteri ile buluşmak için en işlek caddeleri seçmek yerine internette doğru müşterilere ulaşmak daha doğru bir yol olabilir. Bunu mümkün kılan durum ise dijital pazarlamadır. Aslında dijital pazarlamaya nasıl başlanır konusu bu işin giriş anahtarıdır.

Dijital pazarlama ile hedefleme yapabilir ve sadece ürününüzü arayan insanların karşısına çıkabilirsiniz. Hemde çok küçük bütçeler ile başarma şansınız var. Örneğin mobilya satıcısı olarak kısıtlı reklam bütçeniz olduğunu düşünelim, bu durumda facebook üzerinde nişanlı olan kişileri hedefleyebilirsiniz. Böylece ürünleriniz sadece ihtiyacı olan kişilere çıkarılır ve kısıtlı bütçe ile daha doğru müşteriye ulaşmış olursunuz. Sonuçta internette boş vaktini geçiren kişinin mobilya alma olasılığı, nişanlı ve yakında evlenecek kişilerin alma olasılığına göre çok daha düşüktür.

Dijital pazarlamada hedefleme

Dijital pazarlama için çok önemli olan hedefleme aslında doğru ürünü doğru müşteri ile doğru zamanda buluşturmaktır. Müşteriniz ürün aradığı zaman doğru yerde durmak bir işletme için gerekliliktir. Bu durumda dijital ortamda ki varlılığınız doğru yönlendirmeler ile doğru planlamalar yapılarak yoluna devam eder. Dijital pazarlama da doğru stratejiler belirlemek işletmeniz için çok büyük geri dönüşler sağlayabilir. Ayrıca yine dijital pazarlamada yapılan doğru strateji planlaması sayesinde anında geri dönüş sağlayabilir, reklam sayesinde satışlarınızı arttırabilirsiniz. Yada kötü senaryoda doğru reklam kanalını bulamamış olabilirsiniz. Bu yüzden reklamınızı sonlandırabilir ve farklı bir reklam stratejisi belirleyebilirsiniz. Geleneksel reklamları düşünürsek mesela tv reklamları, daha yüksek bir bütçeli reklam çekilir hazırlanır ve reklam ajanslar aracılığı ile tvlere verilir. Ancak reklamı sonlandırmak ve yeni reklam hazırlamak dijital pazarlamadaki gibi kolay olmayacak ve ayrıca daha fazla maliyet durumları çıkaracaktır. Ayrıca geri dönüşleri anında öğrenme şansınız bulunmaz.

Dijital pazarlamaya nasıl başlanır konusu daha önce söylediğimiz gibi dijital dünyaya açıldığınız kapının anahtarı gibidir. Bu yüzden dijitalleşme sürecini doğru yönetmek için iyi planlama çok önemlidir. İyi planlama için işin uzmanlarını kadronuzda bulundurabilir yada bu işi profesyonel rekla ajansları ile çalışabilirsiniz. Size iyi bir alternatif olarak markaekrani reklam ajansını sunabiliriz.

Ayrıca Dijital Pazarlama nedir makalemize gözatabilirsiniz. Gözatmak için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir