İşletmeler İçin Facebook: Başarılı Olmak için Bilmeniz Gerekenler

Sosyal ticaret günden güne büyüyor bu büyüme içerisinde Facebook, baş rolü oynuyor!

İnsanlar facebook’ ta gördükleri bir ürünü yorumların ve geri bildirimlerin gerçekliğinden dolayı daha kolay satın alabiliyor. Bu durum facebook’ ta yapılan pazarlamanın hiç bir zaman ölmeyecek bir eğilim olduğunu gösteriyor.

İşletmeler her geçen gün facebook un pazarlamadaki rolünü keşfetmeye başlasa da henüz büyük bir çoğunluk hala bu gücün farkında değil ya da bu konuda tereddüt içerisindeler. 2.2 milyardan fazla aktif kullanıcısı olan facebook tüm işletmelerin rahatlıkla kullanabileceği bir pazarlama platformu haline dönüşebilir. Tabii ki belli başlı kuralların doğru ve istikrarlı bir şekilde uygulandığı durumlarda.

Aşağıda, herhangi bir girişimcinin ve işletmenin pazarlama amaçlı facebook kullanırken bilmesi gerekenlerden bazılarını sıraladık.

İçerik Gönderme Sıklığının Önemi

Sayfanızla veya işinizle alakalı yaptığınız kaliteli gönderiler (paylaşımlar) oluşturduğunuz kitlenin büyümesine paylaşım, beğeni gibi etkileşimlerin artmasına sebep olur. Çok fazla işletme ve buna bağlı çok fazla sayfaya bağlı bir rekabetin olduğunu unutmamak gerekir. Bu kadar rekabetli bir ortam içerisinde facebook, kullanıcılarına kendileriyle alakalı içerikleri göstermek için sürekli kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Her ne kadar facebook, işletmelerin pazarlama faaliyetlerinde etkili bir rol alsa da, asıl amacı insanlara keyifli vakit geçirebilecekleri bir ortam sağlamaktır.7

Günlük ortalama olarak 5 ve üzeri gönderi yayınlayan büyük markaların daha az yayın yapanlara göre kullanıcı etkileşimlerinin daha fazla olduğu bir gerçektir. Bu sebeple işletme sayfanızda sürekli olarak kaliteli paylaşımlar yapmak bir facebook sayfa yöneticisi olarak başlıca göreviniz olmalıdır.

Kullanıcıların Ürettiği İçerikleri Yayınlamaktan Çekinmeyin

Facebook u iş amaçlı kullanırken ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sayfanızdan etkili bir şekilde tanıtmak çok önemlidir. Bunun yanında kullanıcıların ürettiği içeriklerin orijinal olma durumu reddedilemez bir gerçek. Gerek web sayfalarında gerekse sosyal medya da orijinal bir içerik üretmenin etkileri olumlu anlamda çok büyüktür.

Kullanıcılar tarafından orijinal olarak üretilen içeriğe en büyük örnek, Coca Cola nın resmi facebook sayfasında iki Coca Cola hayranı tarafından üretilen bu video içerik gösterilebilir.

Yukarıdaki videoyu sayfasında yayına izin veren Coca Cola aldığı güzel tepkiler ve etkileşimlerden sonra bu tip içeriklerin yayınına sürekli olarak izin vermeye başladı. Bu sayede oluşturulan orijinal içerikler sayesinde sayfa daha da büyüdü ve etkileşimler artarak organik yoldan daha fazla kişiye ulaşmış oldu.

Yeniden Pazarlama Demek Daha Yüksek Dönüşüm ve Ciro Demek

Bir facebook reklamı oluşturulduğunda hedeflemenin doğru yapılması reklamın performansında ve etkisinde çok büyük bir rol oynar. Hatta doğru hedefleme sayesinde yükselen kalite puanı reklam bütçelerinin aşağıya inmesine de sebebiyet verebilir.

Doğru hedef kitleyi oluşturduktan sonra yayınlanan facebook reklamları iyi dönüşümler almaya başlar. Web sitenize daha fazla ziyaretçi girer giren ziyaretçiler ürününüzle ilgilenerek satın alma işlemi başlatabilir.

Peki satın almayanlar ve vaz geçenler?

Web sitemize giren bir kullanıcı herhangi bir ürünü o anda satın almayabilir daha sonra karar verme durumu olabilir veya başka sebeplerden dolayı istediğimiz dönüşüm gerçekleşmemiş olabilir. Bu durumda yeniden pazarlama devreye girer ve bu kişileri tekrardan hedefleyerek ilgilendikleri ürünleri karşısına sürekli olarak çıkartabiliriz. Buna yeniden pazarlama remarketing ya da yeniden hedefleme retargeting de diyebiliriz.

Günümüzde bir çok facebook sayfası ve web sitesi yöneticisi bunun nasıl kullanıldığından habersizdir. Bu durum asıl hedef kitlenin ve alıcı kesimin kaybedilmesine sebep olur. Bu yüzden genellikle önem verilmeyen bu yeniden hedefleme facebook reklamlarının asıl verimli olmaya başladığı etaptır.

Biz tüm sosyal medya reklam uygulamalarımızda yeniden hedefleme adımlarını titizlikle uygularız eğer bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Paylaşılabilen Viral İçeriklerin Önemi

Facebook ta viral olmak! En çok arzulanan durumların başında gelir. Her kes facebook ta viral bir içerik türü yakalamak ister ve tüz binlerce beğeni, paylaşım almasını ister. Fakat bu durum her zaman kolay bir şekilde oluşmaz. İçerik üretmek kolaydır fakat viral bir içerik üretmek herkesin yapabileceği ve her zaman oluşabilen bir içerik türü değildir.

Bunun için çok fazla araştırma yapmak ve insanların bu tür içerikleri neden beğendiklerini analiz etmek gerekmektedir. Rakip analizi bu yüzden çok önemli bir etkendir. Rakiplerinizde karşılaştığınız bu tür viral içerikleri gördüğünüz anda analiz edip insanların neyi beğendiğini yakalamanız gerekmektedir. Bu sayede esinlenme yoluyla benzer içerikler üretebilme şansınız artar.

Reklamlarınızı Analiz Edin

Eğer facebook reklamlarını kullanıyorsanız (Tüm işletmenin kesinlikle kullanması gereken reklam çeşididir) reklamlarınızı iyi analiz etmeniz gerekir.

Sosyal medya kampanyalarındaki başarınız, başarınızı ve başarısızlıklarınızı ne kadar iyi okuduğunuza bağlıdır.

Örneğin bir video reklam kampanyası oluşturdunuz ve bir kaç gün yayınlamaya devam ettiniz. Bu video görüntülendikçe bütçenizi harcayacak fakat burada önemli olan videonun kaç saniye boyunca izlendiğidir. Bu verileri analitikten okuyarak videonuzun performansını ölçebilmelisiniz. 1 dakikalık bir video reklamı kullanıcılar 5. saniyede terk ediyorsa paranız boşuna harcanıyor demektir.

İndirimler ve Teklifler Satışları Arttırıyor

Takipçilerinize ve kitlenize indirimler yapmak onların kendilerini özel hissetmelerini sağlar. Bunu yapabilmek için facebook sayfanızdaki taklifler ve indirimleri kullanabilirsiniz. Belirli bir gün veya saat içerisinde bitecek bir teklifi facebook teklifler içerisinden paylaşabilirsiniz. Bunu daha etkili bir şekilde kullanabilmeniz için öncelikle facebook alışveriş özelliğini web sitenizle entegre etmeniz gerekmektedir.

Facebook Business Kullanmaya Başlayın

Şimdi tüm bu bilgileri kullanmak için facebook business hesabınızı daha yakından incelemenin zamanı geldi. Zaten facebook u işiniz için kullanıyorsanız sosyal medyanın gücünü önceden fark ettiniz demektir fakat bu platformu daha önce hiç kullanmadıysanız ne kaçırdığınızın farkında değilsiniz.

Facebook, bir pazarlamacının favori aracı ve bir işletmenin en iyi arkadaşıdır. Facebook’ u işiniz için nasıl daha verimli kullanabileceğinize dair bir çok detayı konuşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

AboutMuhammet Dikyurt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir